Burze wewnątrzmasowe możliwe w czwartek nad Polską. Gdzie jest burza, 22 września 2022 Fani Pogody – Fani Pogody


Fani Pogody
Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa
Fani Pogody » Pogoda w Polsce » Burze wewnątrzmasowe możliwe w czwartek nad Polską. Gdzie jest burza, 22 września 2022
burze w polsce
Burze wewnątrzmasowe o rozproszonym charakterze możliwe są dziś lokalnie nad Polską. Sprawdzamy, gdzie jest największe prawdopodobieństwo nielicznych wyładowań atmosferycznych w chłodniejszej masie powietrza.
Sytuacja baryczna względem wczorajszego dnia nie uległa większej zmianie. Dalej znajdujemy się pomiędzy wyżem o imieniu Stefan z pogranicza Niemiec i Polski oraz płytkiego niżu górnego lokującego się nad Ukrainą. Spływa do nas w dalszym ciągu polarna masa powietrza z domieszką arktycznego. Powietrze te w znacznym stopniu się przetransformowało, zanim dotarło do naszej części Europy.
Prognoza sytuacji barycznej na 22.09.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Pogodę we wschodniej połowie kraju kształtuje ośrodek górnego niżu. Od kilku dni jednak do Polski dociera przeważnie wychłodzone powietrze z północy Starego Kontynentu. Rozwój konwekcji wynika z zaostrzonego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co prowadzi do wystąpienia niestabilności. Chwiejność termodynamiczna w masie polarnej z domieszką arktycznego nie jest duża, gdyż nie przekracza 100-250 J/kg. Zatem chmury Cb nie są silne rozbudowane w pionie. Konwekcja wyraża się głównie w przelotnych opadach deszczu, miejscami drobnego gradu z silniej wypiętrzonych Cumulonimbusów. W górach powyżej 1400 metrów nad poziomem morza występują śnieżyce konwekcyjne, które skutkują znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej w szczytowych partiach gór. Z depeszy synop wynika, że na Kasprowym Wierchu (1983 metrów nad poziomem morza) leży 40 cm śniegu, ale miejscami z uwagi na konwekcyjny charakter opadów może zalegać nawet 45-50 cm białego puchu. Bieżące położenie opadów na zobrazowaniach satelitarnych i radarach meteorologicznych online.
Prognoza burzowa na 22 września 2022 dla Polski od IMGW-PIB
Dziś na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw troposfery, rozpoczął się rozwój niezbyt głębokiej konwekcji. Konwekcja przynosić ma głównie opady deszczu, a w górach także mieszane i samego śniegu. Nisko położona izoterma zero stopni, może sprzyjać miejscami opadom drobnego gradu. Te przypadki nie będą jednak w kolejnych godzinach zbyt liczne. Wyładowania atmosferyczne są dziś najbardziej prawdopodobne na południowym-wschodzie, gdzie mogą wystąpić rozproszone burze. Niskie prawdopodobieństwo wyładowań będzie również w rejonie Zatoki Gdańskiej.
Burze możliwe tylko lokalnie i nie będą groźne. Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, które obrazuje zasięg konwekcji, która przynosi lokalne opady atmosferyczne
Komórki przynoszące tylko opady (miejscami także burzowe) będą słabo zorganizowane i nietrwałe, ponadto mogą łączyć się w niewielkie klastry komórek z uwagi na słaby północny przepływ mas powietrza. Pod wieczór i w pierwszej części nocy strefy przelotnych opadów zaczną zanikać, a prawdopodobieństwo wystąpienia burz spadnie do wartości znikomych.
Burze możliwe dziś nad Polską. Prognoza konwekcyjna na czwartek i noc z czwartku na piątek według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Mapa burzowa
Redakcja:
Lightning Art Arkadiusz Wójtowicz
ul. Ceramiczna 1/102
20-150 Lublin
kontakt: [email protected]

source